Warning: getimagesize(images/aktualnosci/rumcajs1.jpg) [function.getimagesize]: failed to open stream: No such file or directory in /public_html/plugins/content/multithumb/multithumb.php on line 1546

Warning: getimagesize(images/aktualnosci/rumcajs1.jpg) [function.getimagesize]: failed to open stream: No such file or directory in /public_html/plugins/content/multithumb/multithumb.php on line 1546

ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „POLONEZIAKI”

Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'images/aktualnosci/rumcajs1.jpg'
There was a problem loading image 'images/aktualnosci/rumcajs1.jpg'

Czytaj więcej...Zespół powstał we wrześniu 2001r. Jego założycielkami są Bogumiła Derenowska i Iwona Władzińska. Celem zawiązania zespołu było pokazanie młodym osobom naszej rodzimej kultury i tradycji oraz nauczenie i przekazanie jej młodemu pokoleniu.

W Bielawie, mieście poprzemysłowym borykającym się ze skutkami wieloletniego wysokiego bezrobocia, w którym większości mieszkańców towarzyszyła beznadzieja i brak motywacji do jakichkolwiek działań, zadanie to wydawało się prawie niewykonalne. Zjawisku temu towarzyszyło inne, nie mniej silnie oddziałujące, a mianowicie fascynacja amerykanizacją sceny i ekranu. Mimo to na początku udało się zebrać 16-to osobową grupę (8 par) i rozpocząć pracę. Pierwszym utworem jaki został przez Zespół opracowany był Polonez, stąd też wzięła się nazwa „Poloneziaki”. Pierwszym opracowanym programem był dwudziestominutowy obrazek, na który składały się piosenki i tańce regionu krakowskiego.

Aktualnie Zespół składa się z 4 grup i liczy 80 osób.

Czytaj więcej...

Czytaj więcej...

Czytaj więcej...

 

REPERTUAR

Suita dolnośląska „Śtyry mile za Bielawą”
Suita krakowska „Na krakowskim rynku”
Suita łowicka „Jedzie, jedzie pan Zelman”

Opracowania choreograficznego ww. suit dokonał pan Jan Łosakiewicz, stronę muzyczną zapewnił pan Przemysław Marcyniak a wdrożeniem w życie poprzez nauczenie i utrwalenie całości zajęła się pani Iwona Władzińska. Suity te wchodzą w skład projektu o nazwie „Wokolusienieczko – polskie tańce i piosenki ludowe”.

Program„Śląskie wyliczanki” (2014). Jest to repertuar „Całkiem Małych Poloneziaków”. Dziesięciominutowa prezentacja wokalno-taneczna w wykonaniu dzieci w wieku 5-7 lat zachwyca pomysłem i wykonaniem.

Program z okresu Księstwa Warszawskiego (2002). Piętnastominutowa prezentacja składająca się z piosenek, Poloneza i Mazura.

Program „Europa śpiewa i tańczy”. Premiera widowiska miała miejsce w dniu 1 maja 2004 r., tj. w dniu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Przedstawienie składa się z europejskich standardów wokalnych i tanecznych. Program ten najczęściej jest prezentowany podczas koncertów zagranicznych.

Widowisko „Tych lat nie odda nikt” powstało w 2007r. i po raz pierwszy zaprezentowane zostało podczas obchodów jubileuszu 45-lecia naszej Spółdzielni. Program składa się z przebojów wokalnych i tanecznych z lat 70’ i 80’ XX wieku.

Spektakl muzyczny „Powróćmy jak za dawnych lat” (2012) jest kolejnym przedstawieniem przygotowanym z okazji jubileuszu 50-lecia naszej Spółdzielni. Jest to wzruszająca, romantyczna opowieść o młodości i miłości oparta na utworach dwudziestolecia międzywojennego.

Czytaj więcej...

Czytaj więcej...

Czytaj więcej...

 

KONCERTY ZAGRANICZNE

Czechy – 2006, 2007, 2009, 2011
Francja – 2006,2013,2014
Ukraina – 2006,2007, 2011
Niemcy – 2006, 2009, 2013
Grecja – 2007
Hiszpania – 2008
Holandia – 2008
Bułgaria – 2009
Chorwacja – 2011
Białoruś – 2012
Włochy - 2012

Czytaj więcej...

Czytaj więcej...

Czytaj więcej...

 

OSIĄGNIĘCIA

Poloneziaki niechętnie biorą udział w konkursach. Uważają, że miarą osiągnięć jest reakcja publiczności, a ta jak dotąd zawsze jest żywa. Konkursowo Zespół występował jedynie podczas Międzynarodowego Przeglądu Spółdzielczych Zespołów Artystycznych w Polanicy Zdroju, skąd wracał zawsze z nagrodą (w 2003r. i w 2006r. otrzymał wyróżnienie, w 2004r. II nagrodę, a w 2008r. nagrodę Grand Prix ufundowaną przez Wicepremiera Waldemara Pawlaka) oraz w 2013 r. w Międzynarodowym Festiwalu „Grand Music” w Świdnicy, gdzie otrzymał nagrodę Grand Prix.

Czytaj więcej...Od początku swego istnienia Zespół „Poloneziaki” prowadzony jest przez Spółdzielcze Centrum Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej w Bielawie, a od 2006 roku również przez Stowarzyszenie Spółdzielcza Animacja Kulturalna, które skutecznie pozyskuje kadry i finanse na jego rozwój.